Logo

Gyakori kérdések

Kezdőknek általában a Hatha típusú jógaórákat ajánlom. Mivel ezek a jógaformák lassabb üteműek, így hangsúlyt helyez az alapállások megtanulására, légzésre és testtudatosságra. Segít felkészülni más jógastílusokra is és megtanít a jógagyakorlatok sikeres kivitelezéséhez, mivel az összes jógafajtának ez a magja. Viszont ennek is meg van a maga nehézsége, hogy ki kell tartani az ászanát. A jóga világában azonban számos más stílus létezik, mint például a stúdiónkban a Power és a Flow jóga is, melyen szintén részt tudsz venni akár kezdő jógásként is. Fontos, hogy próbálj ki többféle stílust, és találd meg azt, amely a leginkább megfelel az igényeidnek és kényelmednek. Ne feledd, a jóga egy folyamat, a kitartás hozza meg a fejlődést!
Nem fontos hajlékonynak lenned ahhoz, hogy elkezd a jóga gyakorlását! Idővel, ahogy oldjuk a bennünk lévő blokkokat, gátakat (melyet saját magunk építettünk fel), azzal párhuzamosan lazul el a testünk is. Ennek következménye, hogy hajlékonyabbá válunk. A lelki állapotunk kivetül a fizikai valónkra és persze ez fordítva is igaz. Fontos kiemelni, hogy a jóga nem csupán nyújtásokból áll. A pózokat kitartva edzi az izmokat és ezáltal az idegrendszert is. A rendszeres gyakorlás fokozatosan növeli a hajlékonyságot, a helyes légzés segít ellazulni és megkönnyíti a nyújtásokat. Használhatsz segédeszközöket, mint például hevedert vagy jóga téglát, hogy könnyebben elérj bizonyos alapállásokat. Ne feledd, a jóga nem verseny, mindenki a saját tempójában fejlődik. A lényeg az, hogy folyamatosan gyakorolj, figyelj a tested jelzéseire és élvezd a jóga által nyújtott előnyöket, függetlenül attól, hogy milyen szinten kezded.
—POWER YOGA: A Power jóga egy erőteljes és dinamikus jógastílus, amely ötvözi az erő- és állóképességi edzést a hagyományos jóga alapelveivel. A gyakorlás során a résztvevők gyorsan mozognak és szinkronizálnak a légzéssel, miközben erősítik az izmaikat és növelik az állóképességüket. A Power jóga segít fejleszteni az erőt, az állóképességet és a testtudatosságot, miközben javítja a hajlékonyságot és csökkenti a stresszt. —HATHA YOGA: a Hatha jóga egy lassabb tempójú és alapvető jógastílus, amely a testtudatosságra, légzésre és alapállásokra összpontosít. A gyakorlás során lassú mozgásokkal és hosszan tartott pozíciókkal erősítik, nyújtják és relaxálják a testet. Segít a test és az elme egészségének javításában, mely ideális kezdőknek is, akik meg akarják ismerni a jóga alapjait. —YOGA FLOW: A Flow jóga egy dinamikus és folyamatos mozgásokon alapuló jógastílus, amely során az alapállások szünet nélkül követik egymást, miközben összehangolják a légzéssel. Mondhatni egy légzés, egy mozdulat. A gyakorlás folyamatos, áramló érzetet kelt, egy mozgó meditáció jön létre, összekötődik a légzés a mozdulattal, akárcsak a tudatunk a testünkkel. —HATHA FLOW: a Hatha jóga és a Yoga Flow ötvözete. —NAPINDÍTÓ YOGA: A napindító jóga az a gyakorlás, melyet reggel, általában ébredés után végzik. Lényege az, hogy fokozatosan felébressze a testet és az elmét, növelje az energia szintet és felkészítse a napra. A gyakorlatok közé tartozhatnak könnyű nyújtások, üdvözletek, légzésgyakorlatok és meditatív elemek, amelyek segítenek élénknek és frissnek érezni magunkat reggelente. —YIN /RELAX YOGA: A Yin jógaórákon körülbelül 6-7 ászana szerepel, melyekben pár percig benne maradunk, lélegzünk, póztól függően akár 2-től 6 percig is. Egy ászana egy utazás lesz, míg azt végezzük, ugyanis addig az elménkkel, a tudatállapotunkkal kell szembenézni és „elviselni” azt, hogy ez ellen nincs menekvés, nincs pótcselekvés, melyet leginkább a testünk mozgatásával szoktunk kompenzálni. A zűrből a nyugalomig jutunk el, amit a passzivitásunkkal és a mély, lassú légzésekkel, a Yin energiájával segítünk. Az óra végére egy csoda érzet lesz bennünk, mivel nem csak a fizikális test lazul el (miután minden egyes ászanát úgy kivitelezük, hogy minél kevesebb ponton, vagy egyáltalán ne is feszüljön a test), hanem az elménk is. Valószínűleg kihívást jelentő lesz perceken át benne maradni egy helyzetben, szinte mozdultalanul, de biztos vagyok benne, hogy a gyakorlás végére a Yin hatása eléri ezen gyakorlókat!
A jóga megszámlálhatatlan pozitív hatással bír, ha rendszeresen gyakoroljuk. Testünk mély izmait a változatos ászanák (pózok) erősítik meg. Feltöltődünk energiával, segít megismerni és elfogadni önmagunkat, közelebb kerülünk a természethez. Minden gyakorlatnak az a célja, hogy megteremtsük a test, a szellem, a tudat és a lélek közötti egyensúlyt. Több szinten mérhetjük a jótékony hatását: első szinten a fizikai testre hat, a rendszeres gyakorlás eredményeként számtalan pozitív élettani változást tapasztalhatunk. Következő szinten a tudat lecsendesedik. Az elcsöndesült elme segít meglátni és megérteni a valódi énünket, könnyebben vesszük a mindennapos akadályokat, próbatételeket. Harmadik szinten elérhetjük azt, ami minden gyakorlat végső célja: megismerhetjük a valódi transzcendentális lényünket, megérthetjük helyzetünket és szerepünket a világban, mely egy magasabb szintű kapcsolódást is jelent.
A jóga szinte bárki számára hasznos lehet, függetlenül a korától, fizikai állapotától vagy életmódjától. A jógának sokféle stílusa és szintje van, így könnyen tud alkalmazkodni az egyéni igényekhez és képességekhez. Egyaránt való gyermekeknek (az óráimon már 12 éves kortól is részt vehetnek), felnőtteknek és idősebbeknek, olyannyira a fiúknak és a férfiaknak is mint a nőknek, leányoknak. Ahogy a fenti kérdésben is említettem, a jóga nem a hajlékonyságtól függ, sokkal inkább attól, hogy mennyire vagyunk tudatosak, mennyire ismerjük, akarjuk megismerni a testünket, lelkünket. Nagyon fontos azt hangsúlyozni, hogy minden egyes ászana kivitelezése addig tartson, míg az adott pillanatban a test éppen engedi!